Da bi trgovali morate biti vrlo precizni kakvu transakciju zelite. U daljem tekstu će bitiopisane najcesce transakcije:
Market order - direktan nalog na berzi
Biće izvršen po trenutnoj ceni. Ove transakcije su najjeftinije, jer broker ne mora ništa da radi osim da kupi/proda.
Limit order - Ograničen nalog
Nalog da se kupi/proda po odredjenoj ceni. Ovo garantuje cenu po kojoj ćete kupiti ili prodati, ali možda se nikad neće ostvariti. Obično nešto skuplji, jer u ovom slučaju broker mora da čeka na vašu cenu.
Stop Order - Stop nalog
Direktan nalog koji se aktivira ako se postigne odredjen nivo cene.Ovo može biti STOP-LOSS ( stop- gubitka) ili (STOP-LIMIT) Cena nije garantovana, ali je dobar način da se ograniče gubici.
All or None (AON): Sve ili nista
Ovaj Ograničen nalog će se izvršiti jedino ako se cela količina može kupiti, a ne deo .
Day Order: Dnevni nalog
Ističe na kraju radnog dana ako nije izvršen do tada.
GTC (Good Till Canceled): Stalni nalog ( dok nije ponisten od nalogodavca)
Nalog da se kupi ili proda, koji je aktivan sve dok se ne izvrši ili musterija otkaze nalog.
Fill-or-Kill: Ispuni ili ponisti
Nalog za trenutno izvršenje. Ako to nije moguce, nalog je automatski ponisten.
Short Sale: "kratka prodaja "
Akcija je prodata unapred, pre kupovine, ( na zajam i poverenje ) u nadi da će moci da se kupi jeftinije pre dospeća isporuke . Koraci "short" prodaje ( kratka) su definisani kao akcije koje prodaš a ne poseduješ u očekivanju da cena padne. Akcije su pozajmljene od brokera da se isporuče kupcu. Kasnije, akcije se kupe na otvorenom tržištu i vrate brokeru da kompletira transakciju. Drugim rečima, Akcije se prvo prodaju pa kupe kasnije, po ocekivanoj ( nadanoj ) nizoj ceni. Ovo je suprotno od normalne kupi - prvo prodaj - kasnije transakcije Buy to Cover _ Kupi da zatvoris krug. Nalog kojim se zatvara Short prodaja

04 Decembar 2008, 08:28
Svaka cast, moram priznati da je i za vrsnog poznavaoca ove oblasti, poput mene:) ovaj post interesantan i poucan! Samo tako nastavi!
16 Decembar 2008, 23:03
Veoma koncizna pezentacija osnovnih berzanskih pojmova, odlicno za podsecanje na neke ideje, sa prakticnog aspekta...
Pozdrav
21 Decembar 2008, 10:45
Uskoro sledi nastavak.